Umění pěstování života

Prvním krokem ke splynutí s Tao je dosažení dokonalé tělesné harmonie, tedy i zdraví…

„Kapka prevence vydá za kyblík léků.“ čínské přísloví

Pečujte o tělo, mysl a ducha v souladu s přírodními rytmy a univerzálními zákony. To je základní poučka staré taoistické praxe zvané Umění pěstování života [yangsheng, 養生]. Cílem je dosažení dokonalého zdraví, dlouhověkosti a – pro taoisty – cesta k nesmrtelnosti.
Tento přístup používá řadu propracovaných diagnostických metod, pomocí kterých lze odhalit nemoc dříve, než se projeví ve fyzickém těle. Pokud se již projevila, umožní najít skutečnou příčinu onemocnění.

Paj š‘ čchi-kung tchuej-na

[Qigong tuina]

Autorem metody je čínský prof. Paj Jün-čchiao [Bai Yunqiao 白云桥].

Čchi-kung tchuej-na je propracovaný systém, propojující pokročilé techniky řízení čchi s tradiční čínskou masáží tchuej-na. Čchi-kung tchuej-na používá přibližně 180 základních technik, které se „rodí uvnitř a ruka následuje pohyb srdce“. Nejsou tedy přesně dané, ale přizpůsobují se momentálnímu stavu klienta.

Profesor Paj Jün-čchiao (1960 – 2017) pocházel z lékařské rodiny (byl představitelem páté generace lékařů). Od dětství byl tradičně vzděláván v teorii i praxi TČM, od 4 let se věnoval studiu klasických spisů, od 7 let cvičil čchi-kung a bojová umění (čchang-čchüan, pa-ťi-čchüan). Byl lékařem tradiční čínské medicíny, pedagogem a profesorem výuky teorie a praxe TČM, lektorem čchi-kungu a bojových umění. Od roku 1994 učil ve francouzském institutu pro výuku TČM a od roku 2008 měl skupinku studentů i v Praze.
zdroj: tcmspirit.cz

Ilustrovaná knížka

O ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ

Jednoduchá, názorná a zábavná – i taková může být čínská medicína.
Získejte klíče k této obrovské pokladnici znalostí a zkušeností. A začněte je používat!

Krátké texty se 120 ilustracemi vám objasní základní pojmy a mechanismy čínské medicíny. V knize najdete i 3 čchi-kungová cvičení a taháky pro studenty.

Ukázkové stránky

Na knize spolupracovali (nebo radou přispěli)

Mgr. et Mgr. art Blanka Hrubá

– učitelka hudby a čchi-kungu. Hudbu studovala v řadě institucí, za všechny jmenujme alespoň Vysokou školu múzických umení v Bratislavě, kde studovala klavír v komorní hře, a Palackého univerzitu v Olomouci, kde se v rámci doktorandského studia věnuje zpěvu. Čínskou medicínu absolvovala na TČM Bohemia v Praze a nyní v jejím studiu pokračuje na Akadémii čínskej metafyziky v Bratislavě. Vede pěvecký sbor Valentin a Musica Priboriensis. Na svých cvičeních a seminářích se specializuje především na ženský a zvukový čchi-kung. Více se dozvíte na www.blankahruba.cz.

Mgr. Jana Arcimovičová

– redaktorka a překladatelka. Zabývá se alternativními metodami léčby, především fytoterapií a tradiční čínskou medicínou. Studovala TČM na ČSBS v Praze, u prof. Bai Yunqiao a Lotus čchi-kung u Daisy Lee. Učila TČM na TČM Bohemia, na ČSBS, přednáší na kongresech, učí čchi-kung a publikuje v časopisech zaměřených na zdravý životní styl. Ve své praxi používá především masáže čchi-kung tchuej-na a fytoterapii.
Je autorkou knih Léčíme se přírodními antibiotiky (2001), Léčíme se cibulí (2002), Potraviny a byliny ke snížení cholesterolu (2003), Čínská medicína pod pokličkou (2009) a spoluautorkou knih Vůně čaje (1998), Čokoláda pokrm bohů (1999) a Rostlinné omamné drogy (2000).

Mgr. Štěpán Vyhlídka

– přední český sinolog se specializací na čínskou medicínu. Studoval sinologii na Karlově univerzitě a klinickou akupunkturu na univerzitě v Pekingu. Přes 25 let studuje bojové umění stylu xingyiquan u dr. Du Fukuna. Ve své terapeutické praxi používá zejména masáže čchi-kung tchuej-na. Vyučuje čínštinu, překládá, pořádá přednášky a semináře. Více najdete na www.tcmspirit.cz.

Ing. Norbert Synčák

– školitel a odborný konzultant v oblasti vnitřního rozvoje, tradičního feng-šuej, čchi-kungu, čínské astrologie BAZI, klasické čínské medicíny, vnitřní alchymie, posvátné architektury a geometrie. Pravidelně přednáší na kongresech. Více informací o jeho aktivitách a seminářích najdete na www.tradicne-feng-shui.sk.

DiS. Jan Pletánek

– diplomovaný fyzioterapeut, učitel tai-či, čchi-kungu a šiacu. Je autor a spoluautor několika knih a DVD. Studoval tai-či v Číně, 4x navštívil Peru, kde se učil u místních šamanů. V roce 2018 odjel na pozvání učit šiacu a tai-či do Japonska. Jeho učitelem tai-či je François Hainry. Aktuální seznam jeho seminářů najdete na www.taiji-pardubice.cz.

Taháky

Knihu koupíte u všech dobrých knihkupců